Jak dát postroj na koně
Jak dát postroj na koně je v celku jednoduché. Nejjednoduší je chomoutový postroj, proto zde jednoduše popíšu.
A co potřebujeme?
Samozřejmě nějakého toho koníka. Na plemeni ani věku, výšce asi tak záležet nebude. Důležitým faktem je, aby se nechal nastrojit/ nakšírovat. Pak potřebujeme koníkovi padnoucí postroj a trošku šikovnosti a hlavně vědět jak na to.
Jak na to?
Předpokládám, že máte vyčištěného koníka, to aby nebyla ostuda, až vyrazíte do ulic, lesů a luk.
Koníka můžeme strojit, kdekoliv- venku, ve stáji(to je asi bezpečnější, kdyby se náhodou polekal). Takže si přinesete celý postroj k místu, kde koníka budete kšírovat(je vhodné si ho pověsit, třeba na hák na sedlo nebo položit na zem a pěkně poskládat, tak aby se dobře bral a posléze nasazoval na koníka).
1) Koníka je nejlépe si první nauzdit (to doufám, nemusím popisovat). Těm méně zručným, začátečníkům doporučuji někoho k ruce, kdo přidrží koníka, aby se nepoplašil. V případně, že máme mladého nezkušeného koně vyplatí se to dvojnásob.
Pak na koníka začneme dávat jednotlivé části postroje. U nás se začíná buď to nahřbetníkem s pobočnicemi nebo chomoutové poduškou.
2) Chomoutová poduška se nasazuje na krk koně. Tady se musí rozlišovat ke je vrchní a kde spodní část podušky, jinak totiž koníkovi chomout koníkovi nebude pasovat. Většinou se to pozná podle úchytek, které slouží k připevnění k chomoutu.
3) Teď můžeme nasadit koníkovi na krk samotný chomout. Připevníme pomocí úchytek podušku k chomoutu.
4) Náhřbetník umístíme koníkovi na hřbet přehozením podobně jako se přehazuje sedlo. Musí se, ale dávat pozor na to aby oka, která se mají připnout do háků na chomoutu, byla obrácena správně, tedy dopředu, směrem k hlavě koně. Některé postroje mají pobočky, náhřbetník spojeny pevnými oky s chomoutem.V tom případě se koni přes hlavu přendává s chomouten na němž je upevněn náhřbetník s pobočnicemi.
5) Zapneme oka na pobočnicích do háku upevněných na chomoutu.V případě pevného sešroubování, toto odpadá.
6) Součástí pobočáků je také podpínka. Ta se zapíná koníkovi pod břichem. Neměla by být ani příliš utažena, ale ani příliš prověšená. Zhruba aby se nad ni vešla zaťatá pěst.
7) A nakonec přicházejí na řadu opratě. Zde budeme volit podle toho, zda koníka budeme zapřahat samotného nebo do páru (dvě nejobvyklejší varianty zapřahání). Pokud bude koník zapřažen do jednospřeží , je mnohem jednoduší nasazení oprat. Jedná se o jednoduché opratě. Obě části jsou stejně dlouhé, části s přezkami se zapnou do kroužků udidla, ale předtím si protáhnou opratovými kroužky na chomoutu, které k tomu slouží, druhé konce oprat se sepnou dohromady a kočí je drží v rukou.
Ale z vlastní zkušenosti doporučuji začátečníkům si toto jít nejdřív vyzkoušet někde pod dozorem zkušených lidí.